Poradnik Montera

SKINWALL MURAL ŚCIENNY - INSTRUKCJA MONTAŻU

materiał: Non-woven materiał: Expanded winyl on non-woven

 

I. Uwagi ogólne.

Tapetowanie zawsze zaleca się powierzyć profesjonalnym montażystom. Przed przystąpieniem do pracy należy zapoznać się z treścią tej instrukcji.

Niniejsza instrukcja została opracowana w oparciu o wiedzę i wieloletnie doświadczenie praktyczne, nie może jednak być traktowana jako jedyne źródło informacji i gwarancja udanej pracy, podjętej przez osoby nieposiadające wystarczającego doświadczenia i wiedzy w zakresie profesjonalnego tapetowania. Zawarte w niej zalecenia nie przewidują wszystkich sytuacji, jakie mogą zdarzyć się podczas montażu. Na efekt końcowy, może mieć wpływ wiele czynników, których ta instrukcja nie uwzględnia.

II. Przygotowanie podłoża.

Jeśli na ścianie znajduje się stara tapeta – należy ją całkowicie usunąć. Ubytki, dziury, pęknięcia oraz nierówności muszą zostać wyrównane i zaszpachlowane (*wcześniej zagruntować miejsca, które będą szpachlowane). Ściana powinna być gładka i równa. Podłoże nie może mieć gwałtownych przejść kolorystycznych. W razie wątpliwości sprawdzić czy kolor tła nie „przebija” przez tapetę, poprzez przyłożenie na sucho tapety do ściany. W razie potrzeby należy pomalować ścianę na jednolitą barwę (po wcześniejszym zagruntowaniu preparatem*). Tapetowane podłoże, musi być suche, czyste, stabilne i lekko chłonne. Powłoki z farb lateksowych należy lekko zmatowić. Przed tapetowaniem zdecydowanie zalecamy zagruntowanie ściany preparatem głęboko penetrującym*.

*do gruntowania używać preparatów głęboko penetrujących np. Ceresit CT17, Mapei Primer G.

Nie wolno stosować farb gruntujących!

 

III. Sprawdzenie.

Mural został wykonany na Państwa indywidualne zamówienie, przy użyciu

materiałów najwyższej jakości. Jeśli dostarczono wszystkie bryty w formie jednej długiej rolki, należy rozciąć pasy w odpowiednich miejscach a następnie sprawdzić materiał.

 

Przed tapetowaniem należy dokładnie sprawdzić:

-czy dostarczono wszystkie bryty,

-czy wymiar tapety umożliwia pokrycie ściany. W produkcji zostały doliczone kilkucentymetrowe naddatki na szerokości i wysokości. Są to spady montażowe.

-czy wzór „składa” się prawidłowo na wszystkich brytach, na całej długości

-czy nie występują różnice we wzorze, odcieniu oraz ewentualne wady fabryczne.

W razie wątpliwości należy natychmiast przerwać pracę i skontaktować się dostawcą.

 

IV. Przyklejanie.

Przed tapetowaniem oznaczyć bryty wg późniejszej kolejności układania (1,2,3… oraz góra/dół) aby nie doszło do pomyłki.

Na ścianie należy wyznaczyć linię pionu i układać pierwszy bryt tapety zgodnie z tą linią. Kolejne bryty dokładać na styk, zostawiając niewielki naddatek przy suficie i podłodze (spady montażowe do ścięcia).

Państwa mural jest wyprodukowany na podkładzie flizelinowym, nie wymaga smarowania klejem.

Klej nanosić jedynie na ścianę, etapami, na szerokość około 15cm większą, niż szerokość jednego pasa tapety.

Klej powinien być rozprowadzany równomiernie na całej powierzchni bez suchych miejsc. Należy do tego użyć wałka lub pędzla ławkowca. Ścianę smarować kolejno etapami aby uniknąć efektu wysychania. Nie naciągać tapety w pionie ani w poziomie (!). Powietrze usuwać gumowym, miękkim wałkiem.

Nie należy dopuszczać aby klej wydostawał się na dekoracyjną stronę. Ewentualny klej, który wydostanie się na zewnątrz, usuwać delikatnie, na bieżąco, przy pomocy miękkiej, wilgotnej gąbki lub szmatki. Nie dopuścić do zaschnięcia kleju na tapecie. Nie pocierać intensywnie, nie szorować.

W trakcie całego procesu tapetowania, należy dokładnie sprawdzać uzyskiwany efekt. W razie najmniejszych wątpliwości, należy przerwać pracę aby ograniczyć ewentualne koszty a następnie skontaktować się ze sprzedawcą.

Nie należy tapetować w temperaturze poniżej 12 stopni oraz w trakcie silnych upałów. Podczas tapetowania i 2 doby po zakończeniu prac, unikać przeciągów, intensywnego wietrzenia oraz stosowania klimatyzacji, gdyż może to spowodować zaburzenie procesu wiązania kleju (odklejanie, powstawanie szczelin).

V. Konserwacja tapet. Do czyszczenia używać wilgotnej, miękkiej szmatki lub gąbki. Nie stosować detergentów ani żadnych środków myjących. Nie trzeć, nie szorować.

Konsultacja techniczna: Jarosław Pawlik tel. 509 253 893